YTTMK:n kokoustiedote 3-4/2025

27.10.2025

Yhteistyötoimikunta piti kokoukset 1.10.2025 ja 20.10.2025, kokoustiedote ohessa.

NOUTAJAKOIRAROTUJEN YHTEISTYÖTOIMIKUNNAN KOKOUSTIEDOTE 3-4/2025

Yhteistyötoimikunta on pitänyt Teams kokoukset 1.10.2025 ja 20.10.2025 

  

NOME-A KOKEIDEN KOIRAVALINNAT

Tuomaritoimikunta esitti, että NOME-A kokeissa koirakot kokeisiin valittaisiin ensisijaisesti järjestäjän kutsumista koirista (1/3 kokeen koirista) ja vasta sen jälkeen etusijalistalta.   

Rotujärjestöt eivät halua poistaa etusijalistaa käytöstä ensisijaisena valintaperusteena NOME-A kokeista, joten jatkossakin NOME-A kokeiden osallistujat valitaan ensisijaisesti etusijalistalta, sen jälkeen järjestäjä voi halutessaan kutsua 1/3 koirista kokeeseen (tämän tulee olla mainittuna koetta anottaessa kohdassa rajoitukset -muu määrää koskeva rajoitus, järjestäjän kutsumat koirat max 1/3 osallistujista) ja loput paikat arvotaan.

 

POHJOISMAIDEN MESTARUUSKOE 2027

Suomella on järjestelyvastuu Pohjoismaiden Mestaruuskokeesta vuodelle 2027.

 

KENNELLIITON YLEINEN JÄÄVIYSSÄÄNTÖ

Suomen Kennelliiton päivitetty yleinen jääviyssääntö hyväksyttiin Kennelliiton valtuustossa 26.5.2024 ja se tulee voimaan 1.1.2026.

Noutajakoirarotujärjestöt eivät esittäneet jääviyssääntöön tiukennuksia noutajien rodunomaisten kokeiden osalta.

 Päivitetty jääviyssääntö liitteenä.

  

Seuraava YTTMK:n kokous pidetään marraskuussa.